Manga Terror

Spis treści

Spis wybranych, najbardziej udanych tekstów, które dało się uporządkować w kategorie. 
Nie znalazły się tu tylko te z postów, które bardzo mocno się zdeaktualizowały (np. posty-reakcje na wieści wydawnicze - tych tekstów należy szukać w archiwum lub tagach na dole strony) oraz te, które nie są lekturą niezbędną dla ewentualnych nowych czytelników.

Spotlight

W zamyśle ma być to seria dogłębnych tekstów-biografii o japońskich artystach tworzących wyjątkowe komiksy. Do tej pory ukazał się co prawda zaledwie jeden tekst, ale planuję więcej.



Felietony

Do końca nie wiem czy tę część mojej twórczości można nazwać felietonami, ale nie znam terminu, który pasowałby bardziej - te posty to moje nieuporządkowane refleksje na tematy okołomangowe.

- Co wydawcy robią źle?
- Jedyny słuszny tekst o Berserku


Przegląd wydania

Seria tekstów o poszczególnych komiksach, bogato zilustrowana fotografiami ich fizycznych egzemplarzy. W istocie, teksty te są dalekie od klasycznie rozumianej recenzji - wyczerpują temat tego, jaką problematykę porusza dany utwór i czy wychodzi mu to dobrze, ale zawierają sporo moich osobistych przemyśleń. Nie mają ustalonego szablonu, prócz tego, by skomentować zarówno treść komiksu, jak i estetykę jego wydania.

W tym cyklu piszę bardzo dużo o wydaniach zagranicznych wydawnictw.

- Aż do nieba, wyd. JPF
- Genkaku Picasso, wyd. Viz Media
- Hiroaki Samura's Emerald and Other Stories, wyd. Dark Horse
- Kaoru Mori: Anything and Something, wyd. Yen Press
- Real, wyd. Viz Media
- The Strange Tale of Panorama Island, wyd. Last Gasp
- Same Difference, wyd. June


Klasyczna recenzja

Recenzje w klasycznym ich rozumieniu nie są moją ulubioną formą pisania o komiksie, czuję się ograniczona trzymając się szablonu kompozycji, jaki na początku sobie w nich narzuciłam. Teksty tego typu pojawiły się tutaj zaledwie dwa razy. Przeglądy wydań są zdecydowanie bliższe mojemu sercu i dlatego odeszłam od tej formy.

- Morfina, wyd. Hanami
- Heart of Thomas, wyd. Fantagraphics


Rozdania nagród

Czasem lubię komentować te najbardziej uznane i prestiżowe rozdania nagród w świecie komiksu. Na początku chciałam pisać regularnie o każdym z konkursów, potem zdecydowałam, że będę poświęcać im czas wtedy, gdy w danym roku uznam za potrzebne ich skomentowanie - stąd luki pomiędzy edycjami.

Teksty te uważam za dość wyjątkowe, ponieważ nie zaobserwowałam żadnych innych polskich lub zagranicznych blogerów, którzy poświęciliby uwagę tym konkursom.

Nagroda Przemysłu Komiksowego im. Willa Eisnera

The Will Eisner Comic Industry Award (USA)

- 2014
- 2015

Nagrody Kulturalne im. Osamu Tezuki

Tezuka Osamu Cultural Prize (Japonia)

- 2014
- 2016: cz. I oraz cz. II

Manga Taishō

(Japonia)

- 2012
- 2013


Tak, jak wspominałam na samym początku, nie znalazły się tu wszystkie z dostępnych na blogu tekstów. Niektóre nie są już aktualne, niektóre nie są na tyle reprezentatywne, by je tu wyróżnić - za to znalazły się tu te, które uznałam za najbardziej interesujące.